Knygos „Lietuvos animacija. 1910–2024“ pirmo tomo pristatymas Vilniaus knygų mugėje

Lietuvos centrinio valstybės archyvo organizuotame knygos „Lietuvos animacija. 1910 – 2024“ pirmojo tomo pristatyme šiais metais LITEXPO rūmuose įvykusioje Vilniaus knygų mugėje konferencijų salėje 1.1. vasario 28 dieną 11 val. autorius Valentas Aškinis susitiko su lietuviškos animacijos gerbėjais. Diskusiją moderavo animacijos lektorius Arturas Bukauskas, kuris su knygos autoriumi kalbėjo apie tai, nuo ko prasidėjo lietuviška animacija, kokią įtaką jai darė istoriniai ir politiniai pokyčiai bei su kokiais iššūkiais ši meno rūšis susidūrė Lietuvoje. Pokalbyje dalyvavęs „Meinart Animation“ studijos įkūrėjas Meinardas Valkevičius pasidalino mintimis apie šiuolaikinės animacijos kūrėjų iššūkius bei prisiminimais apie savo animacijos kelio pradžią Valento Aškinio vadovaujamoje vaikų Animacijos mokykloje. Animacijos specialistai kalbėjo apie lietuviškosios animacijos mokyklos raidą ir šiuolaikinės industrijos vystymąsi.

Knygos autorius papasakojo apie sumanymo pradžią, knygos parengimo darbus, struktūrą, nagrinėjamas temas ir iššūkius, su kuriais teko susidurti. Pirmasis tomas sudarytas iš dviejų dalių: pirmoji dalis – tai animacijos raidos istorija, o antroji dalis – filmų kadrų ir filmografijos katalogas. Knyga supažindina su Vladislovo Starevičiaus kūryba, su pirmojo piešto animacinio filmo autoriaus Z. Tarakevičiaus darbais, G. Brašiškytės, J. Sakalausko, A. Abromaičio, R. Palčiausko, V. Suchockio, I. Bereznicko, Z. Šteinio, V. Aškinio, A. R. Šakalio, A. Janausko ir N. Valadkevičiūtės animacija. Pristatomi ir studentų (iš VDA, VTDK, VIKO, Šiaulių universiteto) filmai, trumpametražiai ir itin trumpi filmai, vienos ar pusantros minutės trukmės, kuriuos sėkmingai kūrė UFS, o vėliau ir LKS. Kadangi Lietuvos centriniame valstybės archyve saugoma nemažai lietuviškų animacinių filmų, knygos pristatymą papildė speciali lietuviškų trumpametražių animacinių filmų peržiūra. Po pristatymo, 12 val. Archyvų stende, knygos autorius mielai bendravo su mugės dalyviais bei lankytojais, o geros nuotaikos negailėjo draugiškos archyvarės ir pavasarinės gėlės.

Knygą parašė Vilniaus kolegijos docentas Valentas Aškinis, maketavo dizainerė Birutė Bikelytė. Pagrindiniai knygos rėmėjai: Lietuvos kino centras (LKC), asociacija AVAKA ir Vilniaus kolegija (VIKO), knygą išleido UAB „Vilanimos filmų studija“.

Daugiau naujienų